Blizny powstają na skórze, której funkcja bariery została osłabiona lub zanikła. Stanowią niechcianą „pamiątkę” po ranach, oparzeniach, zabiegach chirurgicznych czy trądziku młodzieńczym. Wprawdzie ich powstawanie świadczy o naturalnym procesie gojenia się ran, to jednak wiele osób chciałoby się ich pozbyć. Czy można skutecznie zmniejszyć widoczność blizn?
Metody redukowania blizn
Leczenie powinno rozpocząć się od profesjonalnej diagnozy i rozpoznaniu przyczyn oraz rodzaju blizny. Najczęściej zastosowanie znajdują preparaty dostępne w aptece. Występują one w różnych formach, w tym m.in. silikonowe żele, kremy z masą perłową wzbogacone o witaminę A i E, środki z alantoiną, heparyną lub wyciągiem z cebuli itp.
Swoje sposoby na zmniejszenie widoczności blizn na ciele ma również medycyna naturalna. Domowe metody wprawdzie są bezpieczne i niedrogie, jednak istnieją poważne obawy co do ich skuteczności. Niemniej w przypadku mniejszych defektów można wypróbować stosowanie np. wyciągu z cebuli, siemię lniane, wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego czy olej z nasion róży.
Warto przy tym dodać, że w procesie redukowania blizn liczy się nie tylko prawidłowo dobrana metoda, lecz także regularność w stosowaniu preparatów. Bardzo ważna jest także pielęgnacja skóry już na etapie gojenia się rany, a także stosowna ochrona przed oddziaływaniem promieni słonecznych.
Laserowe usuwanie blizn
Powyżej opisane metody nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty w zmniejszaniu widoczności blizn na ciele. Jeśli oczekujesz bardziej pewnych rezultatów, możesz zdecydować się na laserowe usuwanie blizn. Zabieg z użyciem lasera ablacyjnego pomoże Ci pozbyć się blizn, a dodatkowo przyczyni się do wygładzenia skóry i produkcji kolagenu. Polega na miejscowym skierowaniu wiązki światła, która powoduje serię mikrouszkodzeń tkanek podskórnych i skóry właściwej. Dochodzi do procesu koagulacji tkanki bliznowatej, a następnie powstania zregenerowanej, zdrowej tkanki. Zabieg nie powoduje większego dyskomfortu dla pacjenta (nieznaczny ból) i jest bezpieczny (minimalne ryzyko infekcji). Okres gojenia jest krótki i już po dwóch zabiegach można zauważyć znaczną poprawę stanu skóry.