Dzięki laserowej depilacji możesz trwale usunąć niechciane owłosienie z wybranych części ciała. W ten sposób wyeliminujesz problem częstego golenia się maszynką czy bolesnej depilacji woskiem. Jest to zabieg, z którego chętnie korzystają tak kobiety, jak i mężczyźni. Zastanawiasz się, na czym dokładnie on polega i jakie są przeciwwskazania do laserowej epilacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie.
Przygotowanie do depilacji i jej przebieg
Dzień lub dwa dni przed zabiegiem należy usunąć maszynką owłosienie z miejsca, które będzie poddane depilacji laserowej. W dniu jej przeprowadzenia włoski powinny mieć długość 1-2 mm. Nie nakładaj wtedy makijażu, a także nie używaj kosmetyków, kremów i dezodorantu. Zrezygnuj z przyjmowania tabletek przeciwbólowych, przeciwzapalnych, fotouczulających i rozrzedzających krew. Parametry lasera ustawia się na podstawie miernika melaniny, który określi fototyp skóry. Zabieg polega na wykorzystaniu wiązki, która wnika w głąb skóry i niszczy macierz włosa. Komórki macierzyste są odpowiedzialne za wzrost włosów, dlatego można je trwale usunąć dopiero po kilku wizytach. Czas jednego zabiegu uzależniony jest od części ciała, lecz przeważnie trwa maksymalnie godzinę. Między kolejnymi zabiegami należy odczekać od 4 do 10 tygodni.
Przeciwwskazania i wskazania pozabiegowe
Istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej. Skóra nie może być podrażniona przez promienie słoneczne. Nie wolno przyjmować środków światłouczulających jak leki antydepresyjne czy leki do leczenia trądziku. Zabiegu nie można przeprowadzać w okresie ciąży ze względu na większą wrażliwość skóry. W przypadku przebytych nowotworów niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Miejsce wykonania zabiegu musi być wolne od wszelkich infekcji. Na koniec warto wspomnieć, że przy zbyt jasnych włosach (rude, blond, siwe) depilacja laserowa bywa nieskuteczna.
Po zabiegu może powstać rumień okołomieszkowy. Wydepilowaną skórę trzeba chronić przed światłem słonecznym poprzez smarowanie kremu z filtrem 50+ przez minimum miesiąc. Należy unikać chlorowanej wody i środków na bazie alkoholu. Nie wolno również wyrywać włosów żadną z dostępnych metod. Włosy mogą się przesuwać, co sprawia wrażenie odrostów. Przeważnie wypadają po 2-4 tygodniach.